Nie ma na świecie człowieka, który nie walczyłby każdego dnia ze swoimi demonami. Ludzie dzielą się na tych, którzy się przyznają do tego lub nie trochę jak z właścicielami psów, gdzie jedni mówią wprost, że śpią ze swoimi pupilami a inni nie przyznają się do tego. Oczywiście są też wyjątki od reguły, gdzie są ludzie, którym udało się wspiąć ponad przeciętność i umieją panować nad emocjami i zarządzać umysłem, czyli sobą. To są nieliczne jednostki, które są w stanie kontrolować swój umysł, ciało i duszę. Są to osoby, które są szczęśliwe, spełnione i zadowolone ze swojego życia. Osiągają to co sobie zaplanowały i realizują swoją listę marzeń i celów konsekwentnie małymi krokami dla siebie.

Osoby te wiedzą, że na drodze do osiągnięcia tych celów stoi ogromny opór własny lub otoczenia, któremu nie zależy na nich. Osoby kochające wspierają nas w rozwoju, pomagające nam poprzez wskazywanie nam pozytywnych aspektów naszego życia, naszych mocnych stron, poprzez odkrywanie naszych talentów. Krytykowanie wyśmiewanie, kpina i obrażanie nie pomagają w osiągnięciu sukcesu a jedynie dodatkowo pomieszają nasze poczucie własnej wartości.

Osoby, które odważyły się na duże zmiany wiedzą już, że muszą być ponad przeciętność, nie ulegać manipulacji ani intrygom swoim ani otoczenia. Są szczere ze sobą i swoimi potrzebami. Chronią i szanują swoją przestrzeń są odpowiedzialni i co najważniejsze nie oddają pilota emocji innym ludziom. Te osoby wiedzą, że kluczem do osiągnięcia sukcesu jest bycie odpowiedzialnym.
Oczywiście odwaga też się przydaje. I mam tu na myśli odważne i przemyślane działania bez brawury i dziecięcej głupoty.

Jesteśmy mistrzami mówienia innym jak powinno wyglądać ich życie co powinni, a czego nie powinni robić. Nasz mózg woli skupiać uwagę na innych niż na sobie. Jesteśmy mistrzami bycia jasnowidzami dla innych. Umysł jest wygodny i podstępny, a co za tym idzie czyni z nas ludzi leniwych, jeżeli nieświadomie żyjemy. Pięknie pokazujemy innym ich niedociągnięcia chowając się za ścianą swoich. Mateusz Grzesiak podczas warsztatów, na których miałam przyjemność być w Warszawie w 2018r. poruszył wieloaspektowe wymiary naszego życia. Najważniejszy, który ja przyswoiłam to: uczcie się od najlepszych i otaczajcie się ludźmi mądrzejszymi od siebie. Nie ludźmi, którzy na problemy wyciągają butelkę wódki czy wina i mówią to napijmy się. Tylko ludźmi, którzy nas wysłuchają zaproponują mądrą książkę, pomogą przygotować plan na życie, pokażą, jak to zrobić. Nie będą się naśmiewać za plecami co nam nie wyszło a wręcz przeciwnie pokażą, ile dobrego zrobiliśmy i osiągnęliśmy. Pokażą jakimi wartościowymi ludźmi jesteśmy i ile dobrego w życiu jeszcze możemy osiągnąć. Bo każdy z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny i każdy z nas ma prawo wyboru jak w życiu postępować i jakimi wartościami się kierować.

Uczenie się wymaga od nas wysiłku tak samo jak praca nad własnym ciałem i duchowością. Wierzcie mi samo się nie zrobi Mamy wybór czy zjeść ciastko, czy być ciastkiem. Czy oddychać świadomie czy narzekać na obniżony nastrój i brak energii do życia, czy rozwijać swoje umiejętności w wybranej dziedzinie życia, czy chować głowę w piasek.
W tym całym procesie zmian najważniejsze jest uwierzyć w siebie. Jeżeli nie masz dookoła siebie ludzi, którzy szczerze Cię kochają, którzy Cię motywują każdego dnia jest trudno o zmiany. Więc stań się Tym którym pragniesz być dla siebie. Stań się swoim najlepszym przyjacielem, ojcem, matką, synem, córką. Zostaw co stare i co Ci nie służy. Porzuć narzekanie porzuć mrzonki i nadzieje na lepsze jutro. Wstań i zacznij działać – zrób to.

Przestań szukać wymówek, przestań obwiniać już innych za swoje błędy i porażki przestań się oszukiwać. To już było. Może Cię tak wychowano, może pokazano świat Ci taki świat a może trafiłeś w nieodpowiednie towarzystwo, które doprowadziło Cię do miejsca, gdzie obecnie jesteś. Dziś jest nowy dzień z Twojego życia i dziś możesz stać się odpowiedzialny i stawić się do życia w zgodzie ze sobą i swoimi celami, regułami, marzeniami i zacząć działać. Nie wczoraj nie jutro dziś.
Możesz oszukiwać innych, ale siebie nie warto oszukiwać. Odpowiedz sobie na pytanie kim chcesz być? Co chcesz w życiu osiągnąć? Jakie są Twoje marzenia? Ustal cele i opisz, jak będziesz do nich dążył.

Kiedy określisz czego chcesz i jak chcesz, żeby wyglądało Twoje życie i weźmiesz za siebie 100% odpowiedzialności wtedy otworzysz się na przygodę zwaną życiem. Zaczniesz być dorosły i odpowiedzialny za własne życie.

Bycie odpowiedzialnym to bycie świadomym swoich czynów, to realizacja swoich celów i marzeń. Bycie świadomym to codzienne stawianie sobie nowych wyzwań i konsekwentne ich realizowanie. Bycie odpowiedzialnym i świadomym to ciągła praca nad sobą i swoimi słabościami. To również wytrwała, systematyczna praca, która zbliża nas do realizacji naszych marzeń, pragnień i celów. Ważne jest uświadomienie sobie jak umysł będzie walczył przed realizacją i spełnieniem siebie. Jak trudno będzie nam opuścić naszą strefę komfortu i pozbyć się starych i nie służących nam nawyków.

Opór przed zmianą jest nieunikniony i trzeba pamiętać, że dotyczy nas wszystkich. Ciężko jest być wolnym człowiekiem, zwłaszcza jeżeli było się niewolnikiem kilkanaście lat.
Jednakże jest to możliwe i wszystko zależy od Twojej silnej woli, determinacji i wiary w siebie oraz pomocnych i życzliwych ludzi. Nie pozwól jednak, aby inni ludzie decydowali co jest dla Ciebie dobre albo co Ci da szczęście. Odważ się na zmiany jakich Ty potrzebujesz i jakie są dla Ciebie konieczne.

Poczuj w sobie wolność, daj sobie prawo do szczęścia i poczucia własnej wartości. Na duże zmiany składają się te malutkie, które wykonujemy każdego dnia od chociażby poranne wstawanie, codzienne mycie zębów, pice wody, praca, czytanie, pisanie pamiętnika wdzięczności, medytacja, ćwiczenia itd. Każdy powinien sobie wyznaczyć swoje rytuały.
Do listy dorzucasz kolejne zmiany. Wypełniasz czas działaniem a nie ciągłym rozmyślaniem jakbym to zrobił, czy tamto zrobił – po prostu zrób to.

Ograniczenia typu strach, niechęć, lenistwo, gniew złość i pewnie z 50 jeszcze innych negatywnych emocji na początku tych zmian będą Tobie TOWARZYSZYŁY, gdyż mózg został tego nauczony. To jest tak zwana strefa komfortu, która sprawia, że czujemy się dobrze. Mam na myśli chociażby poranne wstawanie, wybór co dziś zjem, co będę czytał, co będę ćwiczył itd. Ty decydujesz i Ty wybierasz każdego dnia i Ty masz wolną wolę i wybór. Filozofia Jogi uczy panował nad negatywnymi modulacjami umysłu i jak zamienić negatywne w pozytywne. Więc porzuć strach i negatywne emocje. Skup się na tym co pozytywne co dobre i miłe i co będzie sprawiało, że od dziś będziesz żył piękniej dla siebie. Postanów sobie, że od dziś będziesz żył w zgodzie ze sobą i swoimi potrzebami, konsekwentnie małymi krokami będziesz realizować swoje cele i marzenia. Obiecaj sobie, że będziesz silny, wyrozumiały, wrażliwy, konsekwentny, wytrwały, cierpliwy i łagodny.
Zmiana to wychodzenie z tak zwanej strefy komfortu, z klatki własnych uprzedzeń, zakazów, nakazów i oporów. Zmiana to odwaga do stawiania się do życia to odwaga i umiejętne przeżywanie i planowanie życia.

Mózg / ego nie lubią zmian. Zmiany budzą w nas strach, niepewność niechęć, lęk. Jednakże kiedy uda nam się opuścić strefę komfortu własnego lenistwa i kiedy weźmiemy odpowiedzialność za nasze życie zobaczymy, że nasze życie cudownie się zmienia.
Kiedy raz spróbujesz i zasmakujesz zrozumiesz, że nie ma odwrotu. Każda zmiana niesie ze sobą opór np. prawo jazdy. Zanim staniesz się dobrym kierowcą i opanujesz wszystkie aspekty techniczne potrzebujesz czasu. Wiesz, że to wymaga ciągłej pracy nad sobą i swoimi słabościami i pokonywanie swoich wewnętrznych demonów. Masz wszystko czego potrzebujesz, aby stać się tym kim chcesz być
Jeżeli w twoim życiu panuje chaos, jeżeli czujesz, że coś jest nie tak zrób to inaczej. Zrób to jak ludzie, którym się udało. Nigdy nie jest za późno na zmiany. Wszystko zależy od Ciebie. Ty i tylko Ty masz klucz do swojego życia. Wszystko czego potrzebujesz jest w Tobie. Zmiany będzie ciężko wprowadzić, jeżeli nie zastosujemy reguł, nie wyznaczymy celów i nie określimy naszych marzeń.
Chcąc zapanować nad chaosem naszego umysłu konieczne jest wprowadzenie powyższych zasad i konsekwentne ich realizowanie. Mniej myślenia więcej działania.
Jest wiele technik, które mogą pomóc nam zapanować nad umysłem i odnaleźć siebie. Techniki radzenia sobie ze stresem pozwalają nam wejrzeć w głąb siebie i odpowiedzieć na pytania, opisane powyżej tekstu.

Skończ ze starymi nawykami i zacznij żyć. Szanuj siebie na tyle by odejść od tego co Ci nie służy i co nie daje Ci szczęścia. Mniej odwagę żyć w zgodzie ze sobą i swoimi marzeniami.
Nie czekaj na jutro, bo jutra może nigdy nie być. Nie czekaj na okazję, nie czekaj aż ktoś przeżyje twoje życie.
Nie podawaj się. Myśl, czuj i czyń dobrze. Każda nawet najdrobniejsza zmiana przybliża Cię do Twoich marzeń. Pamiętaj, że Albert Einstein laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i autor słynnego wzoru E=mc2 pracował na to długie lata. Praca, upór i determinacja doprowadziły go do osiągnięcia sukcesu.

Sam proces zmian jest możliwy, realny i mierzalny. Niebezpieczeństwo pojawia się kiedy nie zakorzenimy tych zmian na stałe w naszym życiu na tyle mocno, by stały się rutyną.
Dotyczy to zarówno nawyków odżywiania, uczenia się, ćwiczeń, sposobu myślenia i wszystkich czynności związanych z naszym życiem.
Będziemy stosować najróżniejsze wymówki, sztuczki, żeby oszukać mózg, oszukać siebie. Rozterki są zabójcze i sprawiają nam największy ból i cierpienie.
Ustal cele i reguły. Podejdź do życia z entuzjazmem. Poproś bliską osobę, aby Ci pomogła wytrwać w dyscyplinie, jeżeli sam nie potrafisz. Zmień oprogramowanie w swoim mózgu a zmienisz swoje życie. To Ty decydujesz, jak będzie wyglądało Twoje życie. To Ty masz wpływ na to z kim i jak żyjesz. Czasami spotkasz na swojej drodze pomocnych ludzi, którzy pokarzą Tobie, że można żyć inaczej i że warto spróbować odważyć się na zmiany i żyć po swojemu.

Bo życie jest tu i teraz. Więc jeśli chcesz, jeśli pragniesz zmian to mniej odwagę stać się odpowiedzialnym i zaproś do swojego życia pozytywne zmiany i pozytywnych ludzi.
Dziękuję CUDOWNYM osobom, które były i są przy mnie w procesie zmian. Dziękuję za 2018 rok i witam 2019 rok.

Jagoda Cichulska
photo : Pinterest

Kategoria : Życie codzienne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *